Oficialna strona klubu sportowego Olimpia Elbląg

18 sierpnia

Mecze z Polonią Warszawa

W piątek o 19:00 trzecie kolejka II ligi. Zagramy na wyjeździe z Polonią Warszawa. Zachęcamy do zapozania się z rysem historycznym pojedynków Olimpii Elbląg z Polonią Warszawa.

PIERWSZY MECZ:
Pierwsza konfrontacja pomiędzy Olimpią Elbląg, a Polonią Warszawa miała miejsce w sezonie 1979/1980 jednak nie był to mecz ligowy. Spotkanie rozegrano w ramach II rundy Pucharu Polski. W I rundzie Olimpia wysoko pokonała Orlęta Reszel (5:1 na wyjeździe), w drugiej na Agrykola 8 przyjechała warszawska Polonia. Zawodnicy Olimpii z impetem weszli w mecz i przez ok. 20 minut przeprowadzali akcję za akcją, ale do przerwy utrzymywał się remis 0:0. Jedyny gol wpadł w 62 minucie po pewnie wykonanym rzucie karnym przez popularnego „Szabelkę” (w zeszłym roku wybrany do „jedenastki” 70-lecia Olimpii) czyli Jacka Spychalskiego.

19.08.1979 r.; II runda Pucharu Polski
Olimpia Elbląg – Polonia Warszawa 1:0
Spychalski 62’ (k)

HISTORYCZNE STARCIA W SEZONIE 1980/1981
Sezon przyniósł reorganizację rozgrywek. W miejsce międzywojewódzkich lig okręgowych powstała trzecią ligę. Olimpia przystępowała do rozgrywek nadziejami na awans. Najpoważniejszym rywalem była warszawska Polonia, z którą Olimpia w przedostatniej kolejce rundy jesiennej uzyskała remis na własnym boisku remis.

9.11.1980 r.; Olimpia – Polonia 1:1 – Zieliński 5’

W rundzie wiosennej Olimpia prezentowała się najsolidniej, ale brakowało przysłowiowej kropki nad „i”, aż do meczu, który rozegrano 17 czerwca 1981 na stadionie Polonii w Warszawie, w obecności 7 tysięcy widzów. Olimpia wygrała 1:0 po zespołowej akcji: piłkę wywalczył Sula, podał do Kaliszewicza, ten krótko do Spychalskiego, a skrzydłowy Olimpii do Radowskiego. Środkowy napastnik wyprzedził cofających się obrońców Polonii, dopadł piłkę i przelobował wybiegającego bramkarza. Po tym zwycięstwie Olimpia awansowała, po czteroletniej przerwie, do II ligi.

17.06.1981 r.; Polonia – Olimpia 0:1 – Radowski 87’

OSTATNI MECZ
Runda rewanżowa sezonu 1991/1992. Klub targany problemami finansowymi w zastraszającym tempie staczał się w niebyt. Na „wiosnę” sezonu 91/92 Olimpia strzeliła zaledwie 9 bramek, zajęła 16 lokatę w tabeli i spadła z II ligi. Zaczęły się lata, o których kibice Olimpii chcieliby zapomnieć. Potwierdzeniem bardzo złej sytuacji była porażka z Polonią Warszawa, aż 4:1. Mecz odbył się na Agrykola 8 i był zarazem ostatnim pojedynkiem do dnia dzisiejszego (19.08.2016).

Bilans meczów Olimpia Elbląg vs. Polonia Warszawa
5 meczów – 2 zwycięstwa, 2 remisy, 1 porażka

1. mecz: 19.08.1979 r.; II runda Pucharu Polski; Olimpia Elbląg – Polonia Warszawa 1:0 - Spychalski 62’ (k)
2. mecz: 9.11.1980 r.; III liga 1980/1981; Olimpia – Polonia 1:1 – Zieliński 5’
3. mecz: 17.06.1981 r.; III liga 1980/1981; Polonia – Olimpia 0:1 – Radowski 87’
4. mecz: 11.08.1991 r.; II liga 1991/1992; Polonia – Olimpia 1:1 – brak danych dot. Strzelca
5. mecz: 22.03.1992 r.: II liga 1991/1992: Olimpia – Polonia 1:4 – Łukaszewicz 90’